Umění k nošení
“Šátek tančí podle gest ženy, která jej nosí,” říkal Zika Ascher, Čech, který si spolu se svou ženou Lídou podmanil svět módy a který věřil, že estetika je lidem vrozená, jen je potřeba ji podněcovat. Jeho projekt hedvábných šátků, The Squafre project, reprezentoval to nejlepší z poválečné evropské umělecké komunity. Svědčí o tom i rekordní částka 3 mil liber za kterou se v roce 2018 vydražila zlatavá látky s abstraktními obrysy ptáků od Henri Matisse. Jeho látky obdivovaly a nakupovaly módní domy Givenchy, Yves Saint Laurent či Dior. Zika a Lída Ascherovi změnili směr, kterým se ubírala móda. Jejich tvorba předběhla svou dobu.
Se jménem Zika Ascher jsem se poprvé setkala až díky výstavě Šílený hedvábník v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Překrásné výstavě, oslavě života vetkaného do pestrobarevných nositelných obrazů. Po jejím shlédnutí jsem měla chuť se jít domů převléknout do svých nejlepších šatů. S pocitem hrdosti na manžele Ascherovi, jejichž životní příběh si vás získá a ovine stejně příjemně, jako to zajisté uměly látky, které vyráběli.
Než v roce 1942 Zika, celým jménem Zikmund Jiří Ascher, založil s manželkou Lídou v Londýně firmu na potisk látek, byl od roku 1933 majitelem pražského obchodu s textilním zbožím a reprezentantem Československa ve sjezdovém lyžování. Odtud přezdívka Šílený hedvábník, která dala jméno pražské výstavě. Obchody s hedvábnými látkami Zikmunda a Jindřicha Ascherových (dědečka a strýce Ziky), se nacházely nedaleko Václavského náměstí, v ul. 28. října, čp. 14, v Praze. S Lídou se vzali v únoru 1939 a po březnové okupaci země nacistickými vojsky se jejich svatební cesta změnila v definitivní odjezd za hranice.
Působili v Paříži a Londýně, kde spolupracovali s nejvýznamnějšími umělci a kde z jejich tištěných látek vytvářely své modely nejslavnější módní domy. Od začátku získali výborné renomé díky vysoké kvalitě návrhů i provedení.
Mé ohromení příběhem Ascherových nebralo konce. Na vytvoření kolekce zhruba třiceti hedvábných šátků, tzv. Ascher Squares, které obletěly celý svět, se kromě zmíněného Henri Matisse, podíleli také Henry Moore, André Derain, Cecil Beaton a můj velký oblíbenec, Alexander Calder Spolupráce s umělci pokračovala řadu let a hedvábné a bavlněné tištěné látky i různé typy vlněných tkanin firmy Ascher se staly světovým fenoménem. Zika zároveň s látkami experimentoval, zkoušel nové materiály a jejich kombinace.
Z látek firmy Ascher vytvářely oděvní kolekce nejslavnější módní domy po celém světě – Dior, Balenciaga, Lanvin, Cardin, Y. S. Laurent, Fabiani, Paterson, Quant nebo David Sassoon.